Daha fazlasına mı ihtiyaç duyuyorsunuz?

Uyarlama süreçlerinden sonrasına ihtiyaç duyduğunuzda kıta yazılım olarak ekibimizle çözüm sunmaya hazırız

Özel Yazılım Nedir?

Özel yazılım, firmaların kendi ihtiyaçları doğrultusunda, kendi süreçlerine uygun olarak tasarlanan ve yazılımı bu yönde yapılan programlara denmektedir.

Piyasada her firma ve sektöre göre uygun bütçeli paket yazılımlar bulunmaktadır. Fakat bazı durumlarda bu programlar tam olarak istenene cevap veremeyebilir. Böyle durumlarda her şirket kendi için özel yazılım geliştirmeye ihtiyaç duyar. Yazılımın kabiliyetine göre fiyatlandırılan özel yazılımlar, bir çok firmaya avantaj sağlamaktadır.

Özel Yazılımlar, piyasada hazır olarak satılan programlardan farklı olarak yazılım firmaları tarafından şirketlerin belli ihtiyaçlarına yönelik olarak ortaya çıkar, uzun araştırmalar ve detaylı çalışmalar sonrasında oluşturulur. Oluşturulduktan sonra, kullanım ihtiyacı olan firmalara satılır ve onların sistemlerine entegre edilir. Yazılımı yapan firmalar, sistemlerin tasarlanması ve yazılmasının yanı sıra satış sonrası hizmetleri de sağlar. Bu hizmetler eğitim, danışmanlık, destek ve geliştirme şeklinde olabilir. Özel yazılımlar pratik ve düşük maliyetli çözümler sunmaları bakımından oldukça tercih edilmektedir.

İş süreçlerini kısaltan ve şirket verimliliğini arttıran özel yazılımlar; Muhasebe yazılımları, proje yönetim sistemleri, teklif yönetim sistemleri, ilk sistemleri, veri sistemleri ve bunun gibi çeşitli görevleri olan yazılımlardır. Bu tür yazılımlar şirket ihtiyaçlarına göre web yazılım veya mobil uygulama olarak geliştirilebilmektedir.

Şirketler Özel Yazılıma Neden İhtiyaç Duyar?

İş süreçleri sektöre göre farklılık gösterebildiği için hazır paket sistemlerdeki özellikler ihtiyaçları her zaman karşılayamaz. Hazır paket sistemler tüm sektörlerin genel ihtiyaçlarına göre tasarlandığı için üzerinde geliştirmeyi ancak sağlayıcı firma istediği zaman yapabilmektedir ve bu geliştirmelerin yapılma süreçleri uzun olmaktadır.

Zaman ve maliyet kaybı yaşamadan iş süreçlerinizi kısaltmak, müşteri memnuniyetini sağlamak ve sonradan çıkabilecek tüm ihtiyaçlarınızı karşılamak için özel yazılım geliştirme çözümlerini tercih edebilirsiniz.

Şirketlerin özel yazılım kullanmalarında, en sık karşılaşılan nedenlerden biri, şirketin hazır yazılımı kullanırken herhangi bir problem ile karşılaşması ve sorun yaşaması, bunun üzerine en makul çözümü aramasıdır.

Ayrıca şirketlerin neden özel yazılım ihtiyacı duyduğunu maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz;

• Büyümek
• Karlılığı yükseltmek
• Verimliliği arttırmak
• Şirket içi yönetimi tek bir yerden sağlamak
• Mobilleşmek
• Hızlanmak
• Tasarruf yapmak ve maliyetleri düşürmek
• Teknolojinin gücünden faydalanmak
• Hem şirket içi hem şirket çevresiyle sağlıklı iletişim kurmak